Vysokohorské zápisky
Vysokohorské zápisky – Letný výstup na Kôprovský štít
Tohtoročná zima nám príde už tak nejak dlhá. Z toho dôvodu si dnes zaspomíname na letné dobrodružstvo spojené s výstupom na jeden neopakovateľný vysokotatranský vrchol – Kôprovský štít. Na tomto mieste sme ešte predtým neboli, preto sme sa tešili o to viac až dosiahneme najvyšší bod plánovaného výletu. Kôprovský štít sa týči do nadmorskej výšky 2 367 m. Môžeme z neho obdivovať pohľad na celé Tatry a predovšetkým jedinečnú Temnosmrečinskú dolinu. Na tento pohľad sa obzvlášť tešíme.
Počas prípravy takejto zážitkovej turistiky sme nemohli nechať nič na náhodu. Išlo o náš prvovýstup, čo znamená dôkladnejšie plánovanie ako obvykle. Opäť sme využili papierovú skladanú turistickú mapu. Kartografické dielo TM VKÚ 2 Vysoké Tatry bolo ideálnym spoločníkom počas plánovania tohto výstupu. Pred nami je približne 20 kilometrov a 1 000 výškových metrov. To je recept na skvelý výlet!
Začiatok výstupu zo Štrbského plesa
Skoro ráno prichádzame na parkovisko na Štrbskom plese. Pri tomto type turistiky je dôležité začať čo najskôr. Jednak z dôvodu dĺžky výstupu ale aj menšieho počtu ľudí. Pokiaľ si chcete vychutnať prázdnu Mengusovskú dolinu a samotný vrchol Kôprovského štítu bez zástupov ľudí budete musieť obetovať spánok. Za tie výhľady to však jednoznačne bude stáť a dodatočne sám sebe poďakujete.
Červená turistická značka predstavujúca Tatranskú magistrálu je našou vstupnou bránou na dnešnom výlete. Rezkým tempom ukrajujeme z nadchádzajúcich kilometrov. Aj napriek skorým hodinám je teplo, preto sme radi za aktuálny pobyt v lese, ktorý príjemné znižuje okolitú teplotu. Milujeme vôňu lesa a pokoj, ktorý tu vládne. Dosiahneme prvý významný bod v podobe Rázcestia nad Popradským plesom. Robíme si krátku prestávku a pozeráme do mapy čo nás ďalej čaká.
Jedinečná Mengusovská dolina
Tu sa napájame na modrý značený chodník, vďaka ktorému sa čoskoro ukazuje celý majestát Mengusovskej doliny. Po ľavej strane očarí Malá Bašta, Predná Bašta, Satan a Pekelník. Pravá strana sa taktiež nechce nechať zahanbiť a ponúka Kôpky a Veľkú Kôpku. Pred nami sa na doplnenie úžasných scenérií týči Mengusovský Volovec. Dosahujeme Rázcestie pri Žabom potoku a sme pri smerovníku. Ten si delí ľudí, podľa toho, či idú na Kôprovský štít alebo Rysy. Tentokrát si vyberáme smer po našej ľavej ruke.
Aktuálne sme vo výške mierne presahujúcej 1 600 m n. m. Vieme, že na dosiahnutie vytýčeného cieľa musíme prekonať ešte viac než 700 výškových metrov. Po tomto zistení „kopneme do vrtule“ a zahájime najnáročnejší úsek dňa. Stúpanie od smerovníka je náročné a necháme za sebou jeden výškový meter za druhým. Postupne sa okolo nás nachádza čoraz viac turistov a vidíme, že toto miesto je lákadlom pre mnohých návštevníkov Vysokých Tatier. Kráčame okolo menších Satanovych pliesok, ale tie najkrajšie vodné plochy nás ešte len čakajú.
Prichádzame k Veľkému Hincovmu plesu. Je to najväčšie a zároveň najhlbšie pleso v Tatrách. Je skutočne obrovské a obdivujeme tento prírodný výtvor doslova s otvorenými ústami. Tešíme sa na pohľad, ktorý bude na neho z Kôprovského štítu. Ďalšia zastávka nesie meno Vyšné Kôprovské sedlo.
Vrchol Kôprovského štítu
Z Vyšného Kôprovského sedla vedie na vrchol Kôprovského štítu červena turistická značka. Modrým chodníkom sa dá pokračovať Hlinskou dolinou až do Kôprovej doliny. Záverečný úsek výstupu má približne 200 výškových metrov. Toľko nás delí od dosiahnutia vytýčeného cieľa pre dnešný deň. Výstup je náročný a sem-tam musíme ísť aj po štyroch, aby sme zvládli zdolať obtiažnejšie pasáže. Niekedy sa musíme inšpirovať ostatnými turistami kadiaľ chodia, aby sme okopírovali ich trasu.
Čoskoro však zdolávame aj posledné úseky a môžeme konečne vystúpiť na Kôprovský štít. Je to úžasne a máme neopísateľné pocity z toho, čo vidíme okolo nás. Celé Tatry ako na dlani, to je sen. Do toho prelievajúce sa oblaky pomedzi štít, ktoré dotvárajú magickú atmosféru. Robíme si fotky na pamiatku lebo ktovie, kedy sa sem opäť prídeme pozrieť. Vidíme aj na ostatných turistoch, že sú unesení z tohto miesta. Veď ako by aj neboli, keď sa tu snúbi toľko prírodných krás.
Po približne ¾ hodine si opäť pobalíme veci a zahájime zostup k Štrbskému plesu. Cesta dole ubieha svižne a nám neostáva nič iné, len odporučiť tento výstup. Ak ste tu ešte neboli, tak počkajte do skončenia zimnej uzávery a vyberte sa na Kôprovský štít aj s mapou od VKÚ Harmanec!
Autor článku:
Lukáš Paško - Nadšenec slovenských hôr a aktívny turista