Tip na výlet –  Malofatranské Boboty

Vysokohorské zápisky

 

Vysokohorské zápisky –  Malofatranské Boboty

 

            Národný park Malá Fatra patrí medzi naše najobľúbenejšie oblasti na Slovensku. Na relatívne malom území sa tu nachádza množstvo prírodných krás, ktoré stoja jednoznačne za návštevu. Či už ide o legendárny Veľký Rozsutec, jedinečné Jánošíkove diery alebo vyhľadávaný Veľký Kriváň, každý turista si príde na svoje. Jedna z našich mnohých návštev Krivánskej časti Malej Fatry bola zameraná na menej navštevovanú oblasť nesúcu pomenovanie Boboty.

            Ide o 2,5 km dlhý hrebeň, ktorý čiastočne tvoria dolomitové útvary. Tie však nie sú  viditeľné v takej miere ako na vedľajšom Veľkom Rozsutci, keďže Boboty sú viacmenej pokryté hustým lesom. Na vrchole sa dokonca nachádzajú porasty kosodreviny. Značná časť oblasti je súčasťou NPR Tiesňavy, vďaka svojmu prírodnému bohatstvu.

            Blížiaci sa turistický výstup bolo potrebné dôkladne naplánovať, a keďže sme nechceli nič podceniť, použili sme obľúbenú mapu TM VKÚ 8 Národný park - Malá Fatra. Poskytla nám podrobný prehľad o časoch výstupu, prevýšení v teréne a ďalších dôležitých informáciách, ktoré sú pre turistov priamo v teréne kľúčové. S uvedenou pomocou je takýto výstup vo veľa aspektoch jednoduchší.

 

Štart z Hotela Boboty

 

            Keďže sme boli ubytovaní začiatkom leta v známom Hoteli Boboty ležiacom priamo pod Bobotami, nemohli sme mať lepšie miesto na začiatok plánovaného výstupu. Odpadla ranná cesta autom, takže sme plní energie vstali, vychystali si turistické veci a zahájili chôdzu. Prvé kroky vedú náučným chodníkom Diery, vďaka ktorému nás víta príjemné pozvoľné stúpanie. Po ľavej strane je hustý les a po pravej sú lúky s výhľadom na Štefanovú a vrchy ako Chleb, Hromové, či Stoh. Páči sa nám to od začiatku a teším sa, čo prinesú ďalšie kilometre tohto putovania.

 

            Prekonávame nadmorskú výšku 750 m a čoskoro prichádzame k sedlu Vrchpodžiar. Tu si spravíme kratšiu pauzu, pretože teploty stúpajú a my sa potíme, ako sa patrí na pravých turistov. Napájame sa na zelený turistický chodník. Uvedená trasa nám bude robiť spoločnosť počas celej cesty daným masívom. Pozrieme sa pred seba a vidíme solídne prevýšenie, ktoré dostatočne preverí našu fyzickú pripravenosť.

 

Na vrchole masívu Boboty

 

            Ako kráčame, každý jeden krok je náročný a spotrebuje množstvo síl. Na pomerne krátkej vzdialenosti prekonávame 200 výškových metrov, čo je viac ako sme dnes doposiaľ absolvovali. Dostávame sa k odmene v podobe prvého vyhliadkového bodu, keď vyjdeme z lesa na mierny skalnatý výbežok. Celá panoráma Malej Fatry je pred nami. Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň a Chleb máme ako na dlani. Tento vyhliadkový bod ponúka skutočne výnimočný pohľad na  pohorie. Len tak tu sedíme a necháme sa „unášať“ panoramatickými pohľadmi. Po prudkom stúpaní od Vrchpodžiaru je tento pohľad ako za odmenu.

            Z výhľadového bodu sa vnárame opäť do lesa a čoskoro prichádzame k turistickej značke označujúcej najvyšší bod dnešného výstupu – Boboty (1 085 m n. m.). Zdržíme sa tu len krátko, pretože lesný porast zabraňuje akýmkoľvek výhľadom na okolitú krajinu. Pokračujeme značeným turistickým chodníkom zelenej farby ďalej. Míňame ďalší výhľadový bod až sa začína klesanie. Pred záverečnou fázou tohto turistického dobrodružstva sa ešte posilníme menším občerstvením, aby nám nič nebránilo v úspešnom dokončení okruhu.

 

Zážitkové klesanie a návrat do hotela

 

            Ako klesáme dolu, prichádzame k úsekom s reťazami. Opatrne sa snažíme prejsť danými pasážami, pretože skalné útvary vyzerajú nebezpečne a budia rešpekt. Nechceli by sme v záverečnej fázy prísť k nejakému úrazu. Po zdolaní reťazí nás onedlho čakajú ďalšie a postupnými krokmi prechádzame najnáročnejšou časťou tohto výstupu. Dostávame sa na asfaltovú cestu k turistickému smerovníku Tiesňavy. Odtiaľto je pred nami už len príjemná prechádzka smerom k Hotelu Boboty, počas ktorej bilancujeme dnešný výlet.

            Zhodneme sa, že ide o jedinečné miesto v Malej Fatre, ktoré si zaslúži pozornosť aj napriek tomu, že sa v jeho okolí nachádzajú mnohé iné prírodné krásy lákajúce návštevníkov. Pokiaľ sa budete teda nachádzať v Národnom parku Malá Fatra a budete chcieť zažiť niečo nové, určite sa vyberte na Boboty a nebudete ľutovať.

Autor článku:

Lukáš Paško - Nadšenec slovenských hôr a aktívny turista

 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: